Otevřeno pondělí až čtvrtek 9.30 - 12.00

Pravidla Montessori herny

Naše Montessori herna je určena pro rodiče s dětmi od 1 ½ roku do 4 (6) let, sourozenci jsou vítáni. Rodiče se při společné práci naučí, jak připravit prostředí vhodné pro děti, jak připravit jednotlivé aktivity a jak vymezit pravidla pro soustředěnou práci dětí. Při dodržování pravidel jdou rodiče příkladem.
 
9:30 – 10:30 Scházení se, práce s pomůckami, předvádění nových pomůcek
Děti i dospělí si berou jen pomůcku, se kterou umějí zacházet. Když s materiálem neumějí zacházet, najdou někoho, kdo jim to ukáže. Děti mohou dělat při práci chyby a do určité míry materiál zkoumat (aniž by dospělí zasahovali), nesmějí ale pomůcku zneužívat (např. házet kostky po místnosti). V takovém případě se pomůcka uklidí. Dospělý hlídá prostor dítěte, aby dítě mohlo nerušeně pracovat. Může používat věty jako: Obcházíme koberečky, chodíme pomalu, mluvíme potichu, nebo udělá z ruky závoru (To je náš prostor!). V průběhu této doby se také provede nácvik obcházení koberečků.
 
10:30 – 10:35 Cvičení ticha a koncentrace, elipsa
Lektor předvede, jak dítě zklidnit a navodit koncentraci. (Kdo uslyší, kolik jsem upustila na talířek špendlíků?) Následuje krátká skupinová práce.
 
10:35 – 10:45 Říkadla a písničky, společné téma (zvířata)
Rozvoj slovní zásoby, motoriky, rytmu, a intonace. Nové podněty pro děti a rodiče.
 
10:45– 11:00 Společná svačina
Aktivita připraví základy sebeobsluhy. Ukáže rodičům, jak umožnit dětem větší samostatnost při jídle. Chléb, zelenina a ovoce se umístí na vedlejší stolek a děti si postupně berou na svůj talířek. Pomazánka a mazací nože jsou připravené na stole.
 
Pravidla:
1) Nerušíme se, tzn. např.: obcházíme cizí koberečky, mluvíme potichu, chodíme pomalu.
2) Pomůcku používá jen jedno dítě, pracuje se jen s jednou pomůckou.
3) Je možné a žádoucí požádat jiného rodiče, aby dítěti vysvětlil pravidla. Děti často více respektují cizí rodiče.
4) Pracuje se na koberci nebo na stole. Koberce se dají před zpíváním stranou, aby se mohlo volně procházet. Po skončení práce se koberce srolují a uklidí.
5) Pokud je pomůcka uklizená na svém místě, může si ji dítě vypůjčit. Po skončení práce ji zase vrátí ve stejném stavu na správné místo. Stačí snaha o úklid.
6) Když chceme s někým mluvit, položíme mu ruku na paži a čekáme, až na nás bude mít čas.
7) Když dítě přespříliš ruší chováním nebo hlukem a není možné se s ním domluvit, je třeba, aby ho rodič odvedl – to je ale výjimečné řešení.
8) Rodiče postupně ustupují do pozadí a nechávají děti pracovat samostatně, nechají je dělat chyby a neopravují je, nezasahují do jejich práce, ani do ní nemluví. Když dítě něco rozsype/rozlije, zeptáme se klidně: Víš, kde je smetáček/hadr? Úklid nemusí být dokonalý.
02.10.2009 13:40:17
KuratkoMC
13570100_540163019519655_2030582384_o.png
Mateřské centrum Kuřátko, Na Okruhu 1/395, Praha 4 - Písnice, IČ 26593084
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one